Skip to main content
ÇAKRALAR

ÇAKRALAR

Etten ve kemikten olan fiziksel bedenlerimizden başka, bir de enerji bedenlerimiz vardır. Bu enerji bedenlerimizin enerji merkezleri ise, bedenlerimizin orta hattında bulunan çakralarımızdır. Çakra, Sanskritçe çark demektir. Enerjinin bu merkezlerde çark gibi dönmesinden dolayı almıştır bu ismi. Yani çakralarımız, fiziksel ve enerji bedenimize akan enerjiyi yöneten ve ayarlayan enerji merkezleridir. Omurga boyunca işleyen merkez kanal boyunca hizalanmışlardır. Enerjiler bu kanallardan yan kanallar boyunca içeriye ve dışarıya spiraller çizerek ilerlerler.

Çakralar, çekişme, uyuşmazlık, kayıp ve kaza gibi duygusal bir karışıklıktan hasar görebilir veya bloke olabilir. Korku, endişe ve stres çakranın yanlış fonksiyon yapmasının genel nedenleridir. Hastalık yaratan ve çakraların enerji dengesini bozan da çakranın ve auranın yanlış fonksiyon yapmasıdır. İşte bu sebeple çakraları arındırmak ve dengelemek, fiziksel ve ruhsal sağlığımız için büyük önem taşır.

Her çakranın ilgili renk, ses ve bezlerinin yanı sıra, rezonansa girmesini sağlayacak anahtar kelimeleri vardır. Bu referans noktalarını anlamak ve öğrenmek daha yüksek bir fiziksel ve spiritüel anlayışı büyük oranda arttıracak ve destekleyecektir.

KÖK (TEMEL) ÇAKRA

Bulunduğu yer: Omurganın alt kısmı

Renk: Kırmızı

Ses: Lam

Bez: Böbrek üstü bezi

Anahtar sözcük: Sahibim

İlgili Melek: Coffiel

Taşları: Yakut, lal, kırmızı jasper, mercan

Hayatta kalmak, fiziksel vücut, finansal konuların yanı sıra beslenme, güvenlik ve barınma gibi dünyevi konularla ilişkilidir.

Bloke olmuş ve dengesiz bir kök çakra; bedenimizde yorgunluğa, hemoroide, arterite, bel ağrısına, kilo sorunlarına, uyku bozukluklarına, jinekolojik sorunlara, kabızlığa, ishale ve sürekli üşümeye sebebiyet verebilir. Toprakla bağlantınız kalmamış gibi hissedebilirsiniz ve bu durum “Bugün tam olarak iyi hissetmiyorum” ya da “Son zamanlarda kendim gibi hissetmiyorum” şeklinde konuşmalar yapmanıza neden olabilir. Tükenmiş, aşırı halsiz, beceriksiz, özgüvensiz ve motivasyonunuzu kaybetmiş hissedebilir, onay ihtiyacı duyabilir veya gereğinden fazla temkinli olabilirsiniz. Aşırı aktif bir kök çakra ise gereksiz yere öfkelenmenize, düşüncesiz, hiperaktif hatta kayıtsız olmanıza neden olabilir.

Kök çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak sesi, anahtar sözcüğü ve ilgili doğal taşları kullanın.

-Yoga yapın.

-Dans edin, şarkı söyleyin.

-Tai Chi gibi hafif fiziksel egzersizler yapın.

-Topraklanın (Çıplak ayak toprağa basın, doğada yürüyüş yapın, bir ağaca sarılın veya köklerin omurganızın altından çıktığını ve bir ağaç gibi kendilerini toprağa soktuklarını hayal edin).

-Kendinize duyduğunuz sevgiyi ve bedeninize duyduğunuz saygıyı, banyo yaparken ya da duş alırken kendinize söyleyin ve hissedin. Bedeninize temas eden her damlada, arındığınızı düşünün ve buna niyet edin.

-Kırmızı rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca kırmızı renk kullanın. Kırmızı renkli gıdalar tüketin. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, kuyruk sokumunuzda yoğun bir kırmızı renk hayal edin. Bu kırmızı ışığın, kuyruk sokumunuzdan ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, kök çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

Kök çakramızın dengeli çalışması bize dinginlik ve huzur verecek, sağlıklı, enerjik ve mutlu olmamızı destekleyecektir.

SAKRAL ÇAKRA

Bulunduğu yer: Göbek deliğinin 3cm. altı

Renk: Turuncu

Ses: Vam

Bez: Testisler, yumurtalıklar

Anahtar sözcük: İstiyorum

İlgili Melek: Rafael

Taşları: Kırmızı akik, ay taşı, kehribar, sarı topaz

Duygular, istekler, yaratıcılık ve cinsellikle ilişkilidir.

Bloke olmuş ve dengesiz bir sakral çakra; fiziksel bedeninizde idrar sorunlarına, böbrek taşlarına, sırt bölgesinin alt kısımlarında ağrıya, jinekolojik problemlere ve prostata sebebiyet verebilir. Düşük cinsel dürtüler deneyimleyebilir; utangaç, çaresiz ve güçsüz hissedebilir; içinize kapanabilir veya başkalarının sizin için ne düşüneceği ile ilgili endişeler yaşayabilirsiniz. Aşırı aktif bir sakral çakra ise cinsel anlamda agresif, kıskanç ve mülkiyetçi hissetmenize ya da bel ağrısı ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Sakral çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak yukarıda yazdığım sesi, anahtar sözcüğü ve doğal taşları kullanın. (Çakradaki titreşimi hissedip, nefes alıp, nefesinizin yettiği kadar son harfi uzatarak söyleyin, Vammmmm gibi. Bu ses, sakral çakranızla rezonansa girer ve bilinci, çakranızın temsil ettiği mana doğrultusunda programlar. Bu noktaya yoğunlaşan bilinç, çakradaki tıkanıklığı açar.)

-Yoga yapın.

-Kalçalarınızı ve alt karnınızı hareket ettirebileceğiniz dans türleri deneyin.

-Cinselliğinizi ifade edin ve kendinizi besleyin.

-Turuncu rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca turuncu renk kullanın. Turuncu gıdalar tüketin. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, sakral çakranızın olduğu bölgede, yoğun bir turuncu renk hayal edin. Bu turuncu ışığın, sakral bölgeden itibaren ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, sakral çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

Sakral çakramızın dengeli çalışması; hayatın ve sunduklarının tutkuyla tadını çıkarmamızı ve duygularımızı daha sağlıklı ve rahat bir biçimde ifade etmemizi destekleyecektir.

SOLAR-PLEXUS (KARIN) ÇAKRA

Bulunduğu yer: Göbek bölgesi ve göğüs kafesi arası

Renk: Sarı

Ses: Ram

Bez: Pankreas, böbrek üstü bezi

Anahtar sözcük: Yapabilirim

İlgili Melekler: Uriel, Zadkiel

Taşları: Amber, sitrin, kaplan gözü, topaz

Güç, canlılık, özdenetim, özsaygı ve kendine güvenle ilişkilidir. Bu çakra, bütün duyguların ve hislerin kaydedildiği merkezdir. Her şeyi bu çakrada depolarız; acıyı, korkuyu, stresi vs. Büyük bir psişik alım alanı olduğundan duru his ile de ilişkilidir.

Bloke olmuş ve dengesiz bir solar-plexus çakrası; fiziksel bedeninizde ülser de dahil olmak üzere mide problemleri ve sindirim sorunlarına sebebiyet verebilir. Yargılayıcı, ürkek, çekingen, bir şeyleri yarıda bırakma eğiliminde, fazla endişeli ve ruhsal olarak yorgun hissedebilirsiniz.

Solar-Plexus çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak yukarıda yazdığım sesi, anahtar sözcüğü ve doğal taşları kullanın. (Çakradaki titreşimi hissedip, nefes alıp, nefesinizin yettiği kadar son harfi uzatarak söyleyin, Rammmmm gibi. Bu ses, solar-plexus çakranızla rezonansa girer ve bilinci, çakranızın temsil ettiği mana doğrultusunda programlar. Bu noktaya yoğunlaşan bilinç, çakradaki tıkanıklığı açar.)

-Aktif spor yapın.

-Enerji şifalanması yapın.

-Renkle tamamlanan nefes çalışması yapın.

-Enerjinizi çeken insanlardan uzak durun.

-Lavanta ve biberiye kokuları kullanın.

-Sarı rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca sarı renk kullanın. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, solar-plexus çakranızın olduğu bölgede, yoğun bir sarı renk hayal edin. Bu sarı ışığın, karın bölgenizden itibaren ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, solar-plexus çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

Solar-plexus çakramız dengelendiğinde; sanki dünyayla boy ölçüşmeye hazırmışız gibi kendine güvenli hisseder ve görünürüz.

KALP ÇAKRASI (MERKEZ ÇAKRA)

Bulunduğu yer: Kalp bölgesi

Renk: Yeşil

Ses: Yam

Bez: Boyun altı bezi

Anahtar sözcük: Seviyorum

İlgili Melek: Şamuel

Taşları: Zümrüt, yeşim, künzit, pembe kuvars, pembe turmalin

Koşulsuz sevginin merkezidir. Merhamet, neşe, denge, ilişkiler ve şifayı temsil eder. İnsan kalbiyle ilişkilendirilir. Bu nedenle neşe ve mutlulukla doludur. Burada duygular o kadar güçlü akar ki meditasyon yaptığınızda gözyaşlarınızı da hissetmeniz mümkündür. Aynı zamanda geçmiş kırgınlıkların, hayal kırıklıklarının ve duygusal yaraların bulunduğu yerdir. Bu nedenle enerji buraya ulaştığında, sahip olabileceğiniz her türlü blokajı kaldırmaya ve temizlemeye yardım edecektir.

Bloke olmuş ve dengesiz bir kalp çakrası; fiziksel bedeninizde kalp, akciğer, solunum ve kan dolaşımı sorunlarına sebebiyet verebilir. Öfke, kıskançlık, öz değer sorunları yaşayabilir, sevilmediğinizi hissetme ve acımasızlık gibi duyguları deneyimleyebilirsiniz. 

Bu bölgeyi dengelemek biraz zaman alabilir. Bu çakranıza, ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırdığınızdan emin olun. Böylece şifa enerjisi içinden geçerek serbestçe diğer çakralarınıza akabilir. 

Kalp çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak yukarıda yazdığım sesi, anahtar sözcüğü ve doğal taşları kullanın. (Çakradaki titreşimi hissedip, nefes alıp, nefesinizin yettiği kadar son harfi uzatarak söyleyin, Yammmmm gibi)

-Kendinizi ve diğer insanları sevin.

-Açık havaya çıkın, doğada yürüyüş yapın.

-Affetmeyi öğrenin, affedin.

-Gül yağı ve adaçayı kokularını kullanın.

-Yeşil rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca yeşil renk kullanın. Çiğ ve bolca yıkanmış yeşillikler tüketin. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, kalp çakranızın olduğu bölgede, yoğun bir yeşil renk hayal edin. Bu yeşil ışığın, kalp bölgenizden itibaren ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, kalp çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

Kalp çakramızı dengelediğimizde geçmiş sorunlarla ilgili duygular şifalanır. Böylece hayatımızda ilerlemeye devam etmemiz desteklenir.

BOĞAZ ÇAKRASI

Bulunduğu yer: Boğaz bölgesi

Renk: Açık mavi

Ses: Ham

Bez: Tiroit

Anahtar sözcük: Konuşuyorum

İlgili Melek: Cebrail

Taşları: Lapis lazuli, sodalit, aquamarin, kalsedon, turkuaz

İletişim, ses, yaratıcılık ve duru işiti becerisiyle ilişkilidir. Aktör, spiker, yazar, şarkıcı ve farklı sektörlerden yaratıcı bireylerin boğaz çakraları genellikle aktiftir.

Bloke olmuş ve dengesiz bir boğaz çakrası; fiziksel bedeninizde tiroide, bademcik sorunlarına, ses kısıklığına, boğaz ağrısına, cilt tahrişine ve kulak enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Boyun ve omuz bölgeniz gergin ve sık sık boğazınızı temizleme ihtiyacı duyarsınız. Kurduğunuz iletişimlerde aksaklık ve problemler çıkar. Kendinizi duygusal ve düşüncesel olarak ifade edememenizle birlikte kendinize olan saygınızı yitirmeniz, kendinizi saldırganca ve öfkeli bir şekilde dışa vurmanız, nefret ve acı duygularınız, değişime direnç göstermeniz, kendinizi kolayca başkalarına teslim etmeniz dengesiz bir boğaz çakrasının neticeleridir.

Boğaz çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak yukarıda yazdığım sesi, anahtar sözcüğü ve doğal taşları kullanın. (Çakradaki titreşimi hissedip, nefes alıp, nefesinizin yettiği kadar son harfi uzatarak söyleyin, Hammmmm gibi. Bu ses, çakranızla rezonansa girer ve bilinci, çakranızın temsil ettiği mana doğrultusunda programlar. Bu noktaya yoğunlaşan bilinç, çakradaki tıkanıklığı açar.)

-Mırıldanın.

-Yüksek sesle şarkı söyleyin.

-Başkalarına söylemek istediklerinizi ifade edin.

-Bol su için.

-Gökyüzü altında uzanın, yürüyüş yapın.

-Adaçayı ve okaliptüs ile aromaterapi yapın.

-Açık mavi rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca mavi renk kullanın. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, boğaz çakranızın olduğu bölgede, yoğun bir mavi renk hayal edin. Bu mavi ışığın, boğaz bölgenizden itibaren ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, boğaz çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

Boğaz çakramızı aktive edip dengelemek hem kendimiz hem de başkaları için gerçeği söyleyip, gerçeği dinlememizi sağlar ve “duru işiti” olarak adlandırılan psişik yeteneklerimizin yükselmesini sağlar. 

ÜÇÜNCÜ GÖZ ÇAKRASI

Bulunduğu yer: Burun köprüsünün hemen üzerinde, kaşların arası

Renk: İndigo (Parlement mavisi)

Ses: Om

Bez: Hipofiz

Anahtar sözcük: Görüyorum

İlgili Melek: Mikail

Taşları: Lapis lazuli, sodalit, ametist, azurit, kristal kuvars

Duru görü, önsezi ve farklı seviyelerde bilinç ile ilişkilendirilir. Kalp çakrasında yükselen koşulsuz sevginin daha yüksek titreşimleri bu çakrada toplanır. Psişik ve içgüdüsel iç rehberliğinizle ilgili size yardımcı olmak amacıyla boğaz ve taç çakralarınızla yakın çalışır. Medyumlar, sanatçılar ve canlı hayal gücü olan insanların çoğunun gelişmiş üçüncü gözleri vardır. 

Bloke olmuş ve dengesiz üçüncü göz çakrası; göz yorgunluğuna, görme sorunlarına, endişeye, baş ağrılarına ve unutkanlığa sebebiyet verebilir. Bu çakra gelişmezse, başarıdan korkabilir, içinde bulunduğunuz gerçekliği anlamada ve kendi gerçekliğinizi yaratabilme konusunda sıkıntılar yaşayabilir, büyük resmi göremeyebilirsiniz.

Üçüncü göz çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak yukarıda yazdığım sesi, anahtar sözcüğü ve doğal taşları kullanın. (Çakradaki titreşimi hissedip, nefes alıp, nefesinizin yettiği kadar son harfi uzatarak söyleyin, Ommmmm gibi. Bu ses, üçüncü göz çakranızla rezonansa girer ve bilinci, çakranızın temsil ettiği mana doğrultusunda programlar. Bu noktaya yoğunlaşan bilinç, çakradaki tıkanıklığı açar.)

-Geceleri gökyüzü altında uzanın, yürüyüş yapın veya deniz/göl kenarında meditasyon yapın.

-Nane ve yasemin kokuları ile aromaterapi yapın.

-İndigo mavisi rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca indigo renk kullanın. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, üçüncü göz çakranızın olduğu bölgede, yoğun bir indigo rengi hayal edin. Bu indigo ışığın, alın bölgenizden itibaren ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, üçüncü göz çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

-Üçüncü göz çakranız dengelendiğinde, çözümleri ve seçenekleri bulmak için sıradan görüntünün ötesini görebiliyor olursunuz, imajinasyon yeteneğiniz artar ve sezgileriniz güçlenir.

TAÇ ÇAKRA

Bulunduğu yer: Başın üst kısmı (hare var gibi)

Renk: Mor

Ses: Sessizlik

Bez: Beyin epifizi

Anahtar sözcük: Biliyorum

İlgili Melek: Metatron

Taşları: Ametist, akik, topaz, kristal kuvars, safir

“Bin taç yapraklı lotus” veya “Işık alıcısı” olarak da bilinen taç çakra, evrenle ve yüksek bilincinizle bağlantı kurduğunuz merkezdir. Bir başka deyişle bilgelik ve spiritüel iç görü ile olan bağlantınızdır. Spiritüel ışığın ve enerjinin alındığı ve daha sonra toplam iyiliğiniz için auranız boyunca dağıtıldığı yerdir. Farkındalık, maneviyat, bilgelik ve bilinç ile ilişkilidir.

Bu çakra bloke olduğunda; kendinizi boşlukta ve amaçsız hissedebilirsiniz, ölüm korkusu deneyimleyebilir, spiritüel her şeyden korkabilirsiniz. Hayal kırıklığı, depresyon, mutsuzluk ve şüphecilik gelişebilir. Şiddetli baş ağrıları yaşayabilirsiniz.

Taç çakranızı şifalandırmak için;

-Çakranın rezonansa girmesini sağlayacak yukarıda yazdığım anahtar sözcüğü ve doğal taşları kullanın.

-Bu çakrayı arındırmak ve çalışmak için zihinsel sessizlik ile çalışmak/meditasyon yapmak bu çakranın şifasıdır. Sadece sessizliği deneyimlemek, anın içerisinde olmak, yüksek benliğinizin sesini işitmek uygulayabileceğiniz meditasyon çalışmalarıdır.

-Nefes çalışması yapın.

-Yoga yapın.

-Spiritüel şifa çalışması uygulayın/uygulatın.

-Akupunktur yaptırın.

-Lotus yağı ve tütsü kullanın.

-Mor rengin şifasını kullanın. Üzerinizde, etrafınızda bolca mor renk kullanın. Mor renkli gıdalar tüketin. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da otururken, taç çakranızın olduğu bölgede, yoğun bir mor renk hayal edin. Bu mor ışığın, taç bölgenizden itibaren ayaklarınıza doğru yavaşça indiğini düşünüp, taç çakranızı tıkayan bütün blokajların toprağa akıp gittiğini hayal edin.

Taç çakranız dengelendiğinde, pozitif enerji omurganızdan yukarı ve bu merkezden dışarı akar ve ruhunuzu canlandırır. Çakranız evrensel bilgeliğin en derin kaynaklarına erişmenin mümkün olduğu en uzak noktaya genişler ve yaşamda karşınıza çıkabilecek sonsuz olasılıkların bilincine vararak, yaşamdan daha keyif alır hale gelirsiniz.

ÇAKRALARI DENGELEMEK İÇİN PRATİK BİR YÖNTEM

Duşa girdiğinizde suyun altında ayakta dururken, başınızdan aşağı akan suyun, şifalandırıcı beyaz bir ışık olduğunu imgeleyin ve çakralarınızı arındırmaya ve dengelemeye niyet edin.

Tüm çalışma boyunca sol elinizi (avuç içi bedeninizde) kök çakranızda (belinizin altında) tutun.

Sağ elinizi sakral çakranızın (göbeğinizin hemen altı) üzerinde bedeninize dokunmadan, saat yönünün tersine daireler çizerek, enerjiyi taşıdığınızı ve tüm bu çakranızı arındırdığınızı hayal edin. Bu hareketi, başınızın üzerinde yer alan taç çakranıza ulaşıncaya kadar, bütün çakralar için yapmaya devam edin.

Bu yöntem; sadece bir düşünce ve niyetle, enerji merkezlerinizi daha çok farkınıza varmanızı sağlar ve böylece çakralarınızı arındırmaya ve dengelemeye yardım eder.

Nasıl yapıldığını izlemek için lütfen tıklayın:

Tüm çakralarınız için yapabileceğiniz olumlamalar;

-Ben enerjiyim.

-Evren içimden akıyor ve bana rehberlik ediyor.

Leave a reply

Your email address will not be published.

*